טיפים לפתיחת סתימות ביוב ביעילות

30/05/18 12:11

מערכת הביוב עושה את עבודתה בשקט מופתי ולעתים קרובות מרביתנו בכלל שוכחים שהיא קיימת – עד שמתעוררת בעיה. סתימות ביוב הן תופעה שאף אחד לא רוצה להיתקל בהן. אי נוחות, ריח ולעתים נזקים משניים שנובעים בהצפה. יכולים להיות מלחיצים ולהביא להוצאות כספיות גבוהות. למרות שמערכת הביוב עובדת במרבית המקרים ללא דופי, סתימות ביוב הן דבר שכיח למדי בהתחשב בעובדה שלמרות כל אלה, פתיחת סתימת ביוב יכולה להיות די פשוטה בהנחה שעובדים על פי סדר פעולות מתבקש.

מדוע נגרמות סתימות ביוב?

למרות שמערכת הביוב נחשבת לאחת האמינות שקיימות, צריך לזכור שמדובר בצינורות וקווי ביוב שנתונים לעומס מתמשך במשך 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע. בהינתן התנאים הללו, טבעי יהיה שגם במערכות הביוב הטובות ביותר יהיו סתימות מעת לעת.

יחד עם זאת, צריך לזכור שמרבית הסתימות בביוב יכולות להימנע על ידי כללי התנהגות וטיפול נכונים. ישנם מגוון גורמים שיכולים להביא לסתימה – החל מגורמי התנהגות כגון השלכה של פסולת שגורמת לסתימה לדוגמה מגבונים, דרך חדירת שורשים לביוב ועד לתקלות שמקורן בצנרת עצמה כגון התיישנות או תכנון לקוי.

כיצד ניתן למנוע סתימות בביוב?

הדרך הטובה לפתוח סתימות ביוב מתחילה בכלל במניעה. מאחר שאנו עוסקים במערכת יעילה אך פשוטה למדי, כמות התקלות לא צריכה להיות גבוה ואם כבר מתרחשת סתימה, צריך להבין מהו הגורם.

מרבית הסתימות בביוב בישראל נגרמות כתוצאה משימוש לקוי שהוזכר בפסקה הקודמת ומחדירה של שורשים אל הצינורות.

שני הגורמים הללו ניתנים למניעה באופן מהיר – הראשון על ידי הטמעת כללי התנהלות נכונים והשני על ידי תכנון הגינה באופן שייקח בחשבון שעצים מסויימים כגון פיקוסים אשר נראים בלתי מזיקים כשהם קטנים, עשויים לצמוח בקצב גבוהה ולהכות שורשים בכל מקום – במיוחד בצנרת הביוב. בחירת נכונה של עצים ונטיעתם במרחק ביטחון סביר ימנעו בעיות של חדירת שורשים לביוב בשנים הבאות.

מה עושים כשיש סתימת ביוב 

כדי לפתוח סתימת ביוב צריך לקחת בחשבון כמה דברים.

  1. מהו הגורם - כאמור, הגורמים יכולים להיות מאוד מגוונים ומה שמתאים לסתימה שנגרמה כתוצאה ממגבונים, לא יתאים לפתיחת סתימה שנגרמה מחדירה של שורשים, לפחות לא לאורך זמן. לכן, הצעד הראשוני של פתרון הבעיה יהיה באבחון מדויק.

  2. בעל מקצוע שמתמחה בסוג הבעיה - להוציא מקרים פשוטים יחסית כגון סתימה בכיור אשר ניתן לטפל בה באופן עצמאי או על ידי קריאה לאינסטלטור,הדרך המומלצת לפתיחת סתימות ביוב היא באמצעות ביובית. פספוס בעניין הזה והזמנת אינסטלטור במקום ביובית, עשוי להוביל לחיוב כפול הן על ידי האינסטלטור והן על ידי קבלן הביובית.

  3. לשקול לחדש את הצנרת – סובלים מבעיות תכופות? יכול להיות שהורם לבעיה טמון בצנרת ישנה ומתפוררת או שהצנרת אינה בגודל המתאים לטיפול בכמות גבוהה של ביוב. מה עושים? או שמחדשים את הצנרת (במקרים של קווי ביוב ישנים) על ידי החדרת שרוול מיוחד שמצפה את הצינורות) או על ידי החלפה כוללת של קו הביוב.

בנוסף, כדאי להזכיר שלמרות שבסתימת ביוב יכולה להיות לא נעימה ומלחיצה, הדרך לפתרונה מתחיל בהתנהגות אחראית ושיקול דעת. החלטות שמתקבלות ממצוקה, יכולות להביא איתן נזקים נוספים – החל בפתרון לא נכון ועד להעסקת אנשים לא מתאימים שיגבו מכם סכומי כסף גבוהים ללא הצדקה ממשית.

לאחר שהבנו מה מהות הבעיה והגורם, נוכל לגשת לפתרונה המהיר. הזמנת ביובית באופן ישיר מקבלן ביוב באזור מגוריכם תעלה כמה מאות שקלים לשירות בסיסי הכולל שטיפה של הקווים ופריצה של הסתימות. זוהי פעולה קצרה שפותחת את הסתימה ומתאימה למקרים שיש בעיה נקודתית שאינה צפויה לחזור על עצמה(לדוגמה הצטברות מגבונים או שומנים).

פתרונות מורכבים יותר של טיפול בשורשים בביוב או חידוש צינור, יהיו יקרים יותר ויכללו שימוש במצלמה לגילוי הבעיה והתאמה הטיפול הטוב ביותר עבורה – החל בחיתוך שורשים ושימוש בחומרים כימיים ועד לחפירה והחלפת הצינור כולו.

איך תדעו מה צריך לעשות במקרים של סתימת ביוב מורכבת? בהנחה שאתם, כמו מרבית האוכלוסייה בישראל, אינכם מחזיקים בידע בתחום, כדאי להיוועץ עם מספר מפעילי ביובית באזורכם – כאלה שמחזיקים בהמלצות מלקוחות אחרים. התייעצות ושיחה אודות הבעיה יספקו לכם את כל המידע והמחירים שאתם זקוקים להם על מנת לפתור את הבעיה ביעילות.


עסקים ומאמרים:
Stratomedia סטרטומדיה סטרטומדיה