כך תבחרו את השיש המתאים למטבח שלכם

13/06/18 8:30

כך תבחרו את השיש המתאים למטבח שלכם

ישנם הרבה מוצרים שהם בגדר רשות אך ישנם כאלה שכל בית חייב אותם. כזה הוא השיש למטבח. יחד עם זאת, אף על פי שהביקוש אליו כל כך גבוה, נשאלת השאלה מה וכמה אתם יודעים על בחירה מוצלחת של שיש למטבח.

במציאות שבה ישנם עשרות סוגים שונים של משטחי עבודה למטבח ועוד עשרות תתי דגמים, ברור לכולנו שצריך לעשות כאן סדר. מעבר לכך, כפי שניתן לראות בהמשך הכתבה, אין סוג שיש אחד שהוא הכי טוב. ישנם מגוון סוגים כאשר כל אחד מצטיין בתכונות אחרות – כאלה שצריכות להתאים לצרכים שלכם במטבח וכן – גם לתקציב.

ההבדל בין שיש למשטח תחילה

מרביתנו רגילים לקרוא לו שיש אך בפועל, במרבית המטבחים בישראל כלל לא מותקן שיש. קראתם נכון – מדובר במשטחים שאולי דומים לשיש אבל הם לא עשויים משיש.

כדי להבין זאת, צריך תחילה להסביר מהו שיש ומהו משטח עבודה למטבח. שיש הוא חומר טבעי אשר נוצר בטבע במעמקי האדמה. מדובר בתוצר שיש לחפור ולכרות אותו ורק לאחר מכן לעבד אותו כך שניתן יהיה להתקין אותו במטבח בצורת הפלטות המוכרות.

מאחר שמדובר במשהו טבעי, אתם לרוב תקבלו אותו כמו שהוא ולא ניתן לשנות את הגוון או הבחירה. בין בדוגמאות הנפוצות לשיש במטבח ניתן למנות גרניט, חברון ועוד.

לעומת זאת, משטח עבודה למטבח מכיל את כל הפתרונות – הן השיש, דמויי השיש והחומרים האחרים שמשמשים במטבח. בין הדוגמאות הנפוצות למשטחים שאינם שיש ניתן למנות אבן קיסר, פורצלן ודקטון.

אתם לבטח תוהים האם זה משנה אם המשטח עשוי שיש או חומר אחר והתשובה לכך מאוד פשוטה. אתם צריכים להתמקד ביתרונות של כל חומר ואם היתרונות הללו מתמזגים עם הצורך והתקציב שלכם – כנראה שמדובר בבחירה טובה.

בנקודה זו חשוב לומר שהמחיר לאו דווקא מלמד על מוצר שמתאים יותר למטבח שלכם. ישנם חומרי גלם יקרים מאוד כמו אוניקס שאינם מתאימים לשימוש במטבח אבל מדובר באבן יפיפייה ויקרה.

למה לשים דגש בבחירת משטח עבודה או שיש למטבח?

לפי דעתנו, כמעט כל אדם שונה מרעהו בצורך שלו ובאופן עבודתו במטבח. ישנם כאלה שיחתכו ירקות ושאר דברים ישירות על גבי משטח העבודה בעוד אחרים יעדיפו להשתמש בקרש חיתוך בנוסף, ישנם כאלה שיעדיפו להניח סירים חמים על גבי תחתיות בעוד לאחרים יהיה חשוב חופש הפעולה והיכולת להניח סירים חמים מאוד ישירות על השיש מבלי לחשוב על נזק אפשרי.

כפי שמוסבר במדריך לבחירת שיש למטבח כדי לבצע את הבחירה הטובה ביותר עבורכם, אתם צריכים לחשוב על שלוש נקודות - כשהסדר הבא אינו מחייב.

  1. מהו התקציב

  2. מהם הצרכים שלכם

  3. התאמה למטבח וטעם אישי

התקציב לרכישת משטח או שיש למטבח

ברור שנקודת המוצא לבחירת חומר הגלם שתרכשו יהיה התקציב שעומד לשירותכם. ברגע שאתם מגדרים את הבחירות לתקציב מקסימלי, אתם למעשה יכולים למקד את המאמצים שלכם בבחירת מוצר שמתאים לכם מבחינת העלויות ואינכם תצטרכו לשבור את הראש על מנת להכיר דגמים שהם בכלל לא רלבנטיים ושיכולים להוציא אתכם ממיקוד.

מהם הצרכים שלכם

כפי ששמתם לב, הסברנו בתחילה מדוע אין בחירה אחת שהיא הכי טובה לכולם ועל כן ישנם מגוון עצום של פתרונות – שמתאימים לכל צורך ולכל כיס.

באופן כללי, ישנן כמה נקודות שאתם צריכים לשאול את עצמכם לפני שאתם בוחרים שיש למטבח.

מהי תדירות הבישול

אם אתם כמו מרבית בתי האב בישראל, המטבח שלכם כנראה הולך להיות מרכז הבית ולכן אתם זקוקים לחומר פונקציונלי כדוגמת שיש גרניט או אבן קיסר בעוד שאם המטבח שלכם יותר ליופי ואינו הולך להוציא ארוחות מפוארות, תוכלו ללכת על האבן היפה ביותר לטעמי הלו היא האוניקס (זאת בהנחה שיש לכם תקציב מספק לכך).

האם אתם מעוניינים לחתוך על גבי השיש ולהניח תבניות לוהטות עליו מבלי לחשוש

נספר לכם בקצרה שישנם הבדלים – גם אם קטנים, בין המשטחים השונים בכל הקשור לעמידות לחיתוך, טמפרטורות גבוהות וכו'. בעוד אבן קיסר מספקת מענה סביר ומצריכה היעזרות בתחתיות ובקרש חיתוך, שיש גרניט יכול לעמוד כמעט בכל אתגר. ברור שבנוסף לכל אלה ישנם דגמים עמידים פחות לתנאים שהוזכרו.

משטח שיהיה תואם לעיצוב המטבח

ברור שהמשטח אינו רק לעבודה. מדובר בפריט עיצובי בולט מן המעלה הראשונה ועל כן הוא חייב להיות תואם לטעמכם האישי ולהתאים למטבח ולבית שלכם. מעבר לכך, ישנם מצבים של אי צף במטבח שיחייב אתכם לעשות שימוש בחומר מאוד חזק כדוגמת גרניט.

בסופו של עניין, אינכם צריכים לרוץ אחר המוצרים הכי יקרים, אלא לחשוב על שימושיות והתאמה לדירה ולתקציב. בסופו של דבר, כיום ניתן למצוא פתרונות מעולים במחירים מאוד סבירים – בעיקר אם עורכים סקר שוק ומתפשרים על דגמים של השנה שעברה.

 

עסקים ומאמרים:
Stratomedia סטרטומדיה סטרטומדיה