מה צריך לדעת לפני כריתת עצים ואיזו אלטרנטיבות כדאי לשקול

13/06/18 8:31

מה צריך לדעת לפני כריתת עצים ואיזו אלטרנטיבות כדאי לשקול

כריתת עצים בישראל נחשבת לפעולה נפוצה למדי. מדובר בפעולה שמלווה בפרוצדורה מורכבת עליה נרחיב מיד ומעבר לכך, במקרים מסויימים, לא בטוח שבסופו של התהליך תוכלו לדעת בוודאות שעשיתם את הבחירה הנכונה שהרי מדובר בעץ שגדל וטופח במשך שנים ומעניק יופי והצללה לסביבה. אם כן מדוע שתרצו לכרות עץ כלשהו?

הסיבות לכריתת עצים בישראל

ישנן מגוון סיבות שמביאות לכריתת עץ וכדי למנות את הסיבות הנפוצות באופן הנכון, יש להבדיל בין כריתת עץ מתוך חוסר ברירה וכריתת עצים מתוך בחירה כאשר בפועל יתכנו פתרונות טובים יותר.

עץ שנפגע ממחלה

בשנים האחרונות אנו יותר ויותר עדים לדקלים מסוגים שונים שנפגעו ממחלה ומתחילים להתייבש. מדובר במזיק שעד לפני עשור כלל לא היה בישראל ואשר חודר אל תוך גזע הדקל, פוגע בו ומייבש אותו. בשלבים מאוחרים של פגיעה אנושה, אין יותר מדי מה לעשות פרט לכריתה של העץ היבש.

בנוסף, ישנן מחלות ומזיקים שונים שפוגעים בעצים אחרים ולעתים מתעורר הצורך לכרות עץ נגוע על מנת להציל עצים אחרים.

מה אפשר לעשות?

כאן צריך להבין באיזה שלב המחלה או מה הנזק שהמזיק הצליח לבצע. במקרים רבים – בעיקר בשלבים התחלתיים, ניתן לטפל בעץ הנגוע באמצעים כימיים או הדברה ביולוגית. שיטות אלה הרבה יותר זולות מכריתת עץ והצלחה שלהן גדולה אף יותר מאחר שבטיפול מוצלח, העץ יכול להמשיך ולפרוח.

עצים שמהווים סכנה

עצים שמהווים סכנה הם כל אותם עצים שהם או ענפיהם עלולים לקרוס ולסכן את העוברים והשבים ואת הרכוש סביב. מדובר בדרך כלל בעצים שאינם צומחים באופן הנכון או כאלה שסבלו ממחלה או מזיק כלשהו אשר גרם לייבוש חלקים מרכזיים בעץ.

מה אפשר לעשות?

אין ספק שכשמדובר בסכנה ממשית, יש לגלות 0 סבלנות והתמהמהות שהרי חיי העוברים והשבים חשובים יותר מכל עץ ולכן יש לפעול באופן המהיר ביותר.

למען האמת טיפול במקרים כאלה יכול להיות דיי פשוט אם כי מוקפד. הפתרון הטוב ביותר הוא להזמין שירות גיזום עצים שמתמחה במתן פתרונות שכאלה לרבות עבודה עם מנוף וגיזום ענפים גבוהים. כמו כן יש להקפיד שגוזם העצים יהיה בעל רישיון מתאים לעבודות גובה וכזה שמחזיק בתעודת גוזם מקצועי אשר מעידה שהוא עבר את קורס שבו מוסברות טכניקות נכונות לגיזום של עצים.

צורך לכרות עץ לטובת עבודות פיתוח

עוד סיבה נפוצה לכריתת עצים היא הצורך לבצע עבודות פיתוח. צורך זה יכול לבוא לידי ביטוי בעת רכישה של מגרש לצורך בנייה של בית פרטי או כאשר קבלן או עירייה מעוניינים לכרות עצים כדי לבנות או לסלול כבישים ודרכי גישה.

מה אפשר לעשות?

זהו מקרה קלאסי שבו ניתן לפתור את הבעיה מבלי לפגוע בעץ. ישנן חברות שמציעות שירות העתקת עצים שבו גוזמים את העץ, חופרים מסביבו ומתחתיו ואז באמצעות עזרים מכניים כגון טרקטור, משנעים את העץ אל מקום אחר. ניתן בשיטה הזאת להעביר עצים למרחקים גדולים מאוד, מה גם שאחוזי ההצלחה של השיטה גבוהים מאוד.

עצים שמהווים מקום קינון לעופות ומזיקים

כשזה מגיע לעצים סבוכים, קיימת בעיה נוספת שהיא קינון של עופות ואף הימצאות של עטלפים ועכברים. בסיבה העירונית, העץ מהוו מפלט לכל אותם יצורים שאף אחד לא רוצה ליד חלון חדר השינה ולכן מתעורר לעתים לכרות עצים מהסיבה הזאת.

מה אפשר לעשות?

גם כאן אנו חוזרים לפתרון המועדף עלינו – גיזום עצים. באמצעות גיזום מקצועי ניתן לפתור את הבעיה בקלות על ידי דילול וקיצור הענפים השונים. בנוסף, העץ יזכה לאוורור מרענן שיתרום לצמיחתו הנכונה והיפה.

מה עושים כשחייבים לכרות עץ?

אם הגעתם עד לכאן ונראה שאין מנוס אלה לכרות את העץ, כדאי שתדעו שלא מדובר בתהליך פשוט כל כך. על פי החוק במדינת ישראל כל העצים הבוגרים נחשבים למוגנים ולכן צריך אישור על מנת לכרות אותם.

לא משנה היכן העץ מצוי ומה סוגו, עליכם לפנות לרשות המקומית על מנת לקבל אישור לכרות אותו – לרבות מילוי טפסים ותשלום אגרה.

 

עסקים ומאמרים:
Stratomedia סטרטומדיה סטרטומדיה