עבודות גבס – הטרנדים לקיץ הקרוב

13/06/18 8:22

עבודות גבס – הטרנדים לקיץ הקרוב

עבודות גבס מהוות את אחד מענפי השיפוץ העיקריים בישראל. אין כמעט מבנה שלא עושה שימוש בעבודת גבס מסוג כלשהו החל מקרי או תקרת גבס ועד לנישות ועיצובים ייחודיים.

קהל הצרכנים מגוון ביותר ולצד בתים פרטיים ודירות, אפשר למנות מגדלים, מוסדות ומפעלים וכשמדובר בעבודות נפוצות כל כך, טבעי אפוא שהחידושים בענף ימשיכו להתפתח בהתאם לביקוש הרב.

בחרנו להציג בפניכם את החידושים והטרנדים האחרונים שיכולים לעניין כל אחד שזקוק לעבודת גבס מסוג כלשהו ואין זמן טוב לעשות את זה באביב – רגע לפני שענף השיפוצים מתעורר מתרדמת החורף ונכנס להילוך גבוה.

מה חדש בתחום חומרי הגלם?

כפי זה נראה כיום, חומרי הגלם המסורתיים ימשיכו לתפוס את המקום המרכזי בעבודות הגבס השונות אך הפעם מצטרף למשחק שחקן די חדש – גבס עמיד למים שמתאים לעבודות חיצוניות ושעליו נרחיב בהמשך. גבס לעבודות חוץ עשוי לייקר במעט את העבודה משום שהוא מצריך מעט יותר מאמץ מצד מתקין הגבס אך התמורה שלו ביחס לסכום הכסף הנדרש בהחלט משתלמת.

מעבר לכך, אין חידושים מיוחדים שמצדיקים את הופעתם בכתבה וחומרי הגלם המסורתיים כגון הגבס הלבן – הפשוט אך נוח מאוד לעבודה ולעיצובים בגבס, הגבס הירוק (שעמיד ללחות) והגבס חסין האש ימשיכו להוות את החלק המרכזי בכל עבודות הגבס הצפויות בחודשים הקרובים.

משפט על הגבס לעבודות חוץ – מדובר בסוג די חדש שנכנס לשימוש נרחב בשנה- שנתיים האחרונות והוא מהווה מהפיכה של ממש. אם עד עכשיו נמנעתם מבנייה באמצעות גבס במקום חיצוני, הסוג החדש פותח בפניכם אפשרויות חדשות שפשוט לא היו קיימות עד להופעתו ובניגוד לטרנדים חולפים שפרצו בסערה ונעלמו בתוך מספר חודשים, סביר להניח שדווקא הסוג הזה ימשיך להוות גורם משמעותי בענף.

הטרנדים הבולטים בתחום עבודות הגבס

רבים שכחו כבר לשם מה הומצא הגבס מלכתחילה. תזכורת קצרה – מדובר בשיטת עבודה קלה שבאה לתת מענה איכותי לבניית קירות ותקרות בדרך חדשנית, זולה ומהירה. מהר מאוד הפנימו אנשי המקצוע והצרכנים את היתרונות הרבים של הלוחות המפורסמים ומאז ניתן לבנות עמם כמעט הכל – החל מתקרות צפות עם תאורה ועד לנישות ומזנונים מפוארים.

משיחה עם אנשי מקצוע בתחום, ניתן לומר שקיימות שתי מגמות בולטות מעבר לעבודות הרגילות של בניית קירות גבס ותקרות.

המגמה הראשונה היא המשך של השנים האחרונות ומתייחסת לתקרות גבס מיוחדות. השימוש בלדים חסכוניים ותאורה נסתרת מעמיד כיום לרשות קבלני הגבס מגוון עצום של אפשרויות ובעוד שאם בעבר נהוג היה להתקין בתקרות הגבס גופי תאורה בודדים, כיום המגמה היא לעשות שימוש בגופי תאורה מרובים ושטוחים בעלי שליטה מרובה על הדלקה וכיבוי האור – דבר שמאפשר חיסכון בהוצאות החשמל לצד תאורה עשירה ומיוחדת.

ניתן לצפות במגמה נוספת דווקא בדירות חדשות שנמסרות מקבלן. דיירים רבים מוצאים את עבודות הגבס כמתאימות במיוחד לשדרוג המטבח. קרניז גבס וספוטים הופכים לעניין שבשגרה.

נשארים בדירות החדשות שמביאות אותנו אל הטרנד השלישי – בניית קרניזים להסתרה של קווי מים ותקשורת. בימים אלה, עם הגידול בביקוש לדירות חדשות ועם הגידול בפרויקטים של שונים של תמ"א, חוקקו תקנות שנוגעות לבטיחות בבניינים גבוהים בדגש על בטיחות אש.

כחלק מן התקנות הללו הוגדרו התנאים שבהם קיימת חובה להתקין מערכות גילוי וכיבוי שריפות בדמות ספרינקלרים. הספרינקלרים הללו מותקנים בצינורות ברזל שממוקמים בתוך הדירה וכפי שכבר בוודאי ניחשתם, אף אחד לא מעוניין לראות צינורות ברזל מותקנים בסלון הדירה שזה עתה הוא רכש ממיטב כספו.

הפתרון היעיל והנפוץ מכולם על מנת להסתיר את הצינורות הללו הוא לעשות שימוש בנישות גבס ובקרניזים שמסתירים את הצינורות מצד אחד אך מאפשרים את ההצצה של המתזים באופן בטוח ויפה לעין.

לפני שמתחילים צריך לזכור

עבודות גבס מערבות בין בטיחות לבין מקצוענות. לפני שאתם עומדים לבצע עבודת גבס מסוג כלשהו, יש להיוועץ בקונסטרוקטור ולקבל אישור לעבודה המבוקשת. בנוסף, חובה לבחור בקבלן גבס מיומן ובעל ניסיון שידע להפיק את הטוב ביותר מהתנאים הנתונים ולבצע את העבודה תוך הקפדה על גימורים איכותיים.

 

עסקים ומאמרים:
Stratomedia סטרטומדיה סטרטומדיה