בעלי מקצוע » מאמרים » מאמרים על מסעדות » מסעדות

מסעדות

18/12/13 15:58

מסעדות הן הבבואה של תרבות האוכל והגסטרונומיה בישראל, מסעדות הן המקום שאליו אנחנו הולכים כאשר מתחשק לנו ליהנות מארוחה טובה או כאשר אנו מחליטים להיפגש  עם חברים או עם שותף לעסקים.

מסעדות הן מקום שמספק לא רק הנאה לבטן אלא גם מקום בילוי חברתי. ענף המסעדות בעידן המאה ה-21 שונה מענף המסעדות שהכרנו לפני 50 שנה. העלייה ברמת החיים והמעבר לתרבות של שפע הביאו לכך שהיום מסעדות הן לא מותרות רק לעשירים ורבים מאתנו מרשים לעצמם לאכול במסעדה בתדירות גבוהה, זאת בניגוד לשנים עברו שבהם רוב הארוחות שלנו היו נערכות בבית ורק באירועים מיוחדים כמו ימי הולדת  הרשנו לעצמנו ליהנות מארוחה במסעדה.

יש כאלו המכורים למסעדה ספציפית אחת ולא יהיו מוכנים לנסות לאכול במסעדות אחרות ויש כאלו שדווקא נהנים מהגיוון ומבקרים כל פעם במסעדה אחרת. יש כאלו שבשבילם מסעדה היא מקום בילוי יומיומי שבו יאכלו ויפגשו חברים ויש כאלו שבשבילם ביקור במסעדה הוא חוויה נדירה.

 

יש היום מגוון רחב של מסעדות מסוגים שונים. ניתן לקטלג את המסעדות ע"פ פרמטרים שונים שהם:

דרגת היוקרה של המסעדה - האם זו מסעדות גורמה או מסעדת פועלים

תחום ההתמחות של המסעדה - האם זו מסעדה המתמחה באוכל הודי או אולי מסעדה המתמחה באוכל דרום אמריקאי או סיני.

קהל היעד של המסעדה - יש מסעדות המגדירות עצמן כמסעדות רומנטיות ופונות לקהל יעד המחפש אווירה רומנטית, ויש מסעדות המגדירות עצמן מזללות ופונות לקהל יעד שמחפש מזון מהיר ללא גינוני טקס כלשהם, ויש מסעדות הפונות לקהל העסקי והן מתרכזות בעיקר בארוחות עסקיות, ויש מסעדות הפונות למגזר הדתי ויש להן תעודת הכשר המאשרת שזוהי מסעדה כשרה או כשרה למהדרין.

 

כל מסעדה בישראל צריכה להיות בעלות רישיון עסק שאותו היא תקבל רק אם יש לה רישיון יצרן, שמאשר שהמסעדה אכן עומדת בתקנים ובנהלים של שירות המזון במשרד הבריאות.

היום יש בישראל אלפי מסעדות רובן הגדול מתרכז בערים הגדולות - מסעדות בירושלים, וחלקם הקטן נמצא באזורי הפריפריה המרוחקים.

בישראל פועלת גם עמותת מלכ"ר הנקראת איגוד המסעדות ובתי הקפה בישראל, באיגוד חברים כמה מאות מסעדות ובתי קפה ומטרתו לקדם את עסקי המסעדנות בישראל. 

עסקים ומאמרים:
Stratomedia סטרטומדיה סטרטומדיה