עורך דין צבאי

21/07/20 16:41

עמוד נוח? מתי יש לפנות אל עורך דין צבאי

כל אדם בישראל אוהב להתלונן על צה"ל והמערכת הלא הגיונית שהוא מפעיל; אנחנו שומעים על אנשים שעלו למשפט ואפילו נכנסו לכלא על דברים שלפעמים נשמעים לנו מינוריים ולא מזיקים, אך במקרים אחרים ישנה הצדקה רבה להליכים המשפטיים. עורך דין צבאי מייצג מידי שנה חיילים שנשפטו על ידי בתי הדין הצבאיים בעבירות קשות של אלימות, סמים, גניבות, עריקות, עבירות התנהגות ומשמעת צבאית. בדרך כלל, העבירות הללו ישפיעו בצורה ישירה גם על חייו של החייל לאחר שיסיים לשרת בצה"ל, מסיבה זו על אותם חיילים למצוא עורך דין לא פחות ממעולה, ולחזק את סיכוייהם לצאת זכאיים.


מתי עורך דין צבאי יתגייס לעזרתכם?

כאמור, בבתי הדין הצבאיים עוברים לפעמים מאות ואלפי חיילים מידי שנה, כל אחד מהם מואשם בעבירה צבאית בדרגה שונה. עד כדי כך מערכת המשפט הצבאית ייחודית, שיש בה עבירות שמשתייכות אך ורק לצבא ואחרות שמגיעות מעולם הדין הפלילי. אם כן, עורך דין צבאי הוא גם עורך דין פלילי, מכיוון שעליו להתמצא בחוקים ותקנות משני העולמות הללו. סוגי העבירות מתחלקות לשתיים:


  • עבירות פליליות המתקיימות בזמן השירות הצבאי – עבירות אלו מגיעות מעולם הדין הפלילי האזרחי הכללי והמוכר; הטרדות מיניות ופגיעות מיניות, סחר בסמים, מעשי הונאה ומרמה, ונדליזם, אלימות מסוגים שונים, נהיגה ללא רישיון, סחיטות ואיומים, ועוד.

 

  • עבירות הייחודיות לצבא – כאמור, בתוך עולם הדין הפלילי קיים תחום של עבירות הייחודיות אך ורק לצה"ל ולמערכת המיוחדת שלו שפועלת מעט אחרת ממערכות אחרות במדינה, כאשר היא מושתתת על משמעת מוקפדת, חוקים צה"ליים ותקנות החלות אך ורק על החיילים. למשל, נפקדות, היעדרות ללא רישות, חוסר משמעת צבאית, פעולה שלא בסמכות החייל, העברת סודות ומידע צבאי, סירוב פקודה, אובדן נשק ושימוש לא חוקי, התרשלות בתפקיד, עבודה תחת השפעת סמים ואלכוהול, שימוש ברכוש צה"ל למטרות אישיות ועוד.


לסיים את השירות בשלום

אם זומנתם לחקירה במצ"ח או על ידי קצין, ועדת חקירה ואחרים – יש למצוא עורך דין צבאי ולהתייעץ איתו טרם החקירה. זכרו שבסופו של דבר מדובר בדינים מעולם הפלילים, וכאן כל מילה עלולה לבוא נגדכם ולהוריד את הסיכויים שלכם לצלוח את התהליך. לאחר שתצלחו את החקירה, עורך הדין ילווה אתכם בכל ההליכים המשפטיים החל משלבי השימועים השונים, ניהול משא ומתן מול התובעים הצבאיים, הגשת כתב האישום והתמודדות עם גזר הדין.

 

עסקים ומאמרים:
Stratomedia סטרטומדיה סטרטומדיה